ورود مشتریان ثبت نام

چاپ انواع سربرگ

سربرگ‌ها، همان کاغذهایی هستند که برای نگارش نامه‌های رسمی و سازمانی یا برای اشخاص حقیقی (اما باز به صورت رسمی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. سربرگ‌ها معمولاً در اندازه A4 هستند و در برخی موارد A5 و به ندرت در سایز دیگری تهیه می‌گردند. سربرگ‌ها از آنجاکه دارای نشان رسمی موسسه یا شرکت مربوطه هستند، جزو اوراق رسمی و مهم به حساب می‌آیند و نیاز به مراقبت خاص دارند.

بنابراین بر همگی اشخاص حقوقی اعم از وزارت خانه‌ها، سازمان‌ها، ادارات، شرکت‌ها، موسسات، کانون‌ها، انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و غیره و همچنین اشخاص حقیقی دارای درجه اعتبار قانونی شامل پزشکان، وکلا، مهندسان، کارشناسان رسمی و برخی از صنوف، شایسته است، در ابتدا نسبت به چاپ سربرگ به عنوان یکی از ابزار لازم و ضروری کار خویش، اقدام نمایند. (در اصطلاح عموم به سربرگ پزشکان سرنسخه گفته می شود).

سربرگ باید در برگیرنده عناصر مهمی چون آرم و نشان، نام و زمینه فعالیت، محل درج تاریخ، شماره و پیوست، و نهایتاً آدرس و تلفن باشد. نکته مهم این که سربرگ یک شرکت، موسسه یا سازمان، به هیچ وجه نباید به محل درج پیام‌های تبلیغاتی وی تبدیل شود.

دارنده سربرگ می‌تواند از آن برای متون رسمی همچون مکاتبات رسمی یا اداری، صدور فاکتور و یا برای درج قرارداد ها استفاده نماید.

اصولاً سربرگ‌ها در دو قطع A4 و یا A5 و به ندرت B5 چاپ می‌شوند. اوراق مشابه در ابعاد کوچکتر مانند A6 یا B6، بیشتر به عنوان یادداشت کاربرد دارد. حتی می‌توان نمونه‌هایی از آن را در قالب یادداشت تهیه نمود و به عنوان ابزار تبلیغاتی در اختیار نمایندگان فروش قرار داد. نکته قابل تذکر در مورد ابعاد سربرگ این است که با توجه به محدودیت ابعاد کاغذ سربرگ و ماشین چاپ منظور از ابعاد A4 در چاپ سربرگ ابعاد تقریبی 29 × 21 سانتیمتر است، یعنی حدود 7 تا 10 میلیمتر کوچکتر از ابعاد استاندارد A4 یعنی (29.7 × 21). بنابراین در صورت تاکید و حساسیت شما نسبت به ابعاد، می توانید ابعاد B4 را امتحان کنید.

از آنجا که سربرگ‌ها دارای نشان رسمی مربوطه هستند، جزو اوراق رسمی و مهم به حساب می‌آیند و باید مراقب باشید که این اوراق به دست شخصی که بتواند از آن سوء استفاده نماید، نیفتد. بنابراین در صورتی که می خواهید به جای سربرگ، یادداشت چاپ کنید اولاً در صدر آن کلمه «یادداشت» را به طور خوانا درج نموده و ثانیاً قسمت شماره و پیوست را از آن حذف کنید.

بهترین کاغذ برای چاپ سربرگ همان کاغذ 80 گرمی تحریر است، ولی در برخی موارد برای بالا رفتن مرغوبیت آن می‌توان از کاغذ 100 گرمی تحریر، کاغذ کتان، و کاغذ گلاسه و غیره بهره گرفت. اما باید توجه داشت که هر نوع کاغذی به جز 80 گرمی تحریر، مشکلاتی را برای پرینتر به وجود خواهد آورد.

سربرگ را می‌توان به همه حالت‌های تک رنگ، دو رنگ، سه رنگ و چهار رنگ چاپ نمود، اما ایده‌آل‌ترین حالت آن، چاپ دو رنگ است. پیشنهاد می‌شود در چاپ سربرگ، از ترکیب دو رنگ مکمل استفاده شود. همچنین برای چاپ سربرگ تک رنگ، به هیچ‌وجه از رنگ‌های ملایم مانند زرد لیمویی، زرد کاترپیلاری، سبز سدری، صورتی روشن، آبی فیروزه ای روشن و غیره استفاده نکنید. چون علیرغم اینکه انتظار نمای زیبایی را خواهید داشت، نوشته‌های شما کاملا ناخوانا و غیر مفید چاپ می‌شوند.

در طراحی سربرگ باید از حداقل عناصر بصری و گرافیکی ممکن استفاده کرد تا متن مندرج در آن تحت الشعاع حواشی و رنگ و لعاب آن قرار نگیرد. همچنین قرار دادن ترام آرم در زمینه اصلی سربرگ، کار بسیار اشتباهی است، چون در صورت گرفتن کپی از نامه، یا ارسال آن به وسیله فکس، متن موجود در آن کاملاً ناخوانا خواهد شد. ضمناً قراردادن هر نوع کادر در حاشیه سربرگ ممکن است طرح جذابی را در رایانه به شما نمایش دهد، ولی به دلیل وجود محدودیت‌های چاپ و برش و عدم امکان رعایت تقارن دقیق از طرفین کاغذ، از زیبایی سربرگ شما پس از چاپ به شدت کاسته خواهد شد.

در نظر داشته باشید که همیشه یک چاپ خوب تابعی از طراحی خوب است. پس نکات فوق را به دقت در طراحی خود در نظر بگیرید.

برای آگاهی از تعرفه چاپ انواع سربرگ و پاکت نامه، به قسمت لیست قیمت در سایت مراجعه نمایید.

 

به سادگی چند کلیک به ما بپیوندید و با خیال آسوده به گسترش کسب و کار خود فکر کنید

ثبت نام کنید

برای ثبت و پیگیری سفارشات چاپی خود باید ابتدا در سایت پارسی پرینت ثبت نام کنید و پس از آن می توانید با نام کاربری و کلمه عبور خود وارد سامانه اتوماسیون شده و نسبت به ثبت و پیگیری سفارشات خود اقدام کنید.

آنلاین سفارش دهید

شما می توانید باا استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود وارد سامانه اتوماسیون شده و انواع سفارشات چاپی خود اعم از کارت ویزیت، انواع تراکت، انواع کاتالوگ و بروشور، پاکت نامه و اوراق اداری، ساک دستی و... اقدام کنید.

به موقع تحویل بگیرید

پس از دریافت پیام آماده بودن سفارشات، باید وارد کنترل پنل خود در سامانه اتوماسیون شده و نسبت به ثبت درخواست ارسال سفارشات آماده خود اقدام کنید. بسته حاوی سفارشات شما به طریقی که خودتان خواسته اید برایتان ارسال می گردد.

هر روز کانونهای تبلیغاتی، شرکت های تبلیغاتی، گرافیست ها و فعالان عرصه چاپ بیشتری به پارسی پرینت می پیوندند. ثبت نام مشتری جدید